MIC37120-1.8YMT-TR
Mfr.Part #
MIC37120-1.8YMT-TR
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6TMLF
yes
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Adjustability :
FIXED
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - Output :
1A
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Min Operating Temperature :
-40°C
Input Voltage Absolute-Max :
6 V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Accuracy :
2.5 %
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Control Features :
Enable
Base Product Number :
MIC37120-1.8
Base Part Number :
MIC37120-1.8
Min Input Voltage :
2.375V
Output Type :
FIXED
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
JESD-30 Code :
R-PDSO-N6
Dropout Voltage1-Nom :
0.23 V
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
1.025V
Subcategory :
Other Regulators
Series :
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.635 mm
Number of Terminals :
6
Height :
850μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1A
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
6-TMLF® (2x2)
Width :
2mm
1
Technology :
CMOS
Length :
2mm
PSRR :
Output Current :
1 A
Output Voltage :
1.8V
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Regulators :
1
Number of Pins :
6
Min Current Limit :
1.2A
Dropout Voltage :
230mV
Max Output Current :
1A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Microchip Technology Inc
Nominal Output Voltage :
1.8V
Voltage - Output (Max) :
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current1-Max :
1 A
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Position :
Dual
Max Input Voltage :
5.5V
Microchip Technology MIC37120-1.8YMT-TR
Enable Fixed 0.635 mm MIC37120-1.8 PMIC -- Series 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
MIC37120-1.8YMT-TR Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF® case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 1A on this regulator. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 6-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC37120-1.8. An example of this type of component would be a Other Regulators component. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 1A to meet the operating requirements. As part of the -- Series, this IC voltage regulator belongs to that category. Whenever the temperature is less than 125°C, it is recommended that you use it. The chip is operated at a maximum operating temperature of -40°C.
MIC37120-1.8YMT-TR Features
230mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
The maximum operating temperature of -40°C