MIC29371-3.3WU
Mfr.Part #
MIC29371-3.3WU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-5
Stock
4
In Stock :
4
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tube
Technology :
Bipolar
Package / Case :
Output Voltage1-Max :
3.432 V
Output Configuration :
Positive
JESD-609 Code :
e3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Product :
LDO Voltage Regulators
Min Input Voltage :
2V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Type :
Low Dropout Voltage Regulator
Load Regulation :
0.04 %
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Min Operating Temperature :
-40°C
PSRR :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Outputs :
1 Output
Max Input Voltage :
26V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Base Part Number :
MIC29371-3.3
Terminal Position :
Single
Output Voltage Range :
Polarity :
Positive
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1.7 mm
Brand :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Max) :
Line Regulation :
0.03 %
Number of Regulators :
1
Output Current :
750 mA
Terminal Form :
Gull wing
Microchip
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Output Voltage :
3.3V
Dropout Voltage :
370mV
Supplier Device Package :
TO-263-5
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
Current - Supply (Max) :
16mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
5
Base Product Number :
MIC29371
Series :
Current - Output :
750mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Minimum Operating Temperature :
Output Voltage1-Min :
3.168 V
Min Output Voltage :
3.3V
Length :
10.363 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Package :
Tube
Reference Voltage :
1.235 V
RoHS :
Details
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
160 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
8.7755 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
Max Output Current :
750mA
Factory Lead Time :
5 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Seated Height-Max :
4.902 mm
Current - Quiescent (Iq) :
300μA
Output Current1-Max :
0.75 A
Voltage - Input (Max) :
26V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Dropout Voltage1-Max :
0.75 V
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Number of Pins :
6
Datasheets
MIC29371-3.3WU
Microchip Technology MIC29371-3.3WU
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC29371-3.3WU Overview
The Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC29371-3.3WU is an essential component for modern electronic applications requiring stable and reliable power supply. This linear voltage regulator delivers a fixed output of 3.3V with a capability to handle up to 750mA of output current. Designed in a robust TO-263-5 package, it ensures high durability and thermal efficiency, making it suitable for a wide range of industrial and commercial applications. The regulator’s high accuracy and low dropout voltage make it an excellent choice for sensitive electronics where consistent voltage is crucial.
MIC29371-3.3WU Features
MIC29371-3.3WU Applications
  • Consumer Electronics: Used in powering sensitive microcontrollers and other digital logic components which require a stable 3.3V.