MIC29371-3.3BU TR
Mfr.Part #
MIC29371-3.3BU TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-5
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
Voltage - Output (Max) :
Voltage Dropout (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
26V
Current - Quiescent (Iq) :
300μA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Product Number :
MIC29371-3.3
Product Status :
Obsolete
Current - Supply (Max) :
16mA
Package :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
MIC29371-3.3
Current - Output :
750mA
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
TO-263-5
Series :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Regulators :
1
Datasheets
MIC29371-3.3BU TR
Microchip Technology MIC29371-3.3BU TR
Enable Fixed MIC29371-3.3 PMIC -- Series TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
MIC29371-3.3BU TR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 750mA at the moment. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC29371-3.3 as its basic part number. It belongs to the -- Series of regulators.