MIC29371-12WU
Mfr.Part #
MIC29371-12WU
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO263-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
300μA
RoHS :
Details
Packaging :
Tube
Package / Case :
HTS Code :
Technology :
Bipolar
Output Voltage1-Max :
12.36 V
Max Operating Temperature :
125°C
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Current - Output :
750mA
Product Status :
Active
Current - Supply (Max) :
16mA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tube
Supplier Device Package :
TO-263-5
Surface Mount :
yes
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Voltage Dropout (Max) :
0.75V @ 750mA
Base Part Number :
MIC29371-12
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity :
Positive
Width :
8.7755 mm
Voltage - Output (Max) :
Terminal Position :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Control Features :
Enable
Maximum Operating Temperature :
Output Current :
750 mA
Number of Terminals :
5
PSRR :
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Series :
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
7 Weeks
Seated Height-Max :
4.902 mm
Length :
10.363 mm
Quiescent Current :
160 uA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Published :
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
6
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Dropout Voltage :
370mV
Voltage - Input (Max) :
26V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Brand :
Mount :
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Voltage :
12V
Terminal Pitch :
1.7 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.75 V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Voltage1-Min :
11.64 V
Output Current1-Max :
0.75 A
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
MIC29371
Output Voltage1-Nom :
12 V
Number of Outputs :
1 Output
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
MIC29371-12WU
Microchip Technology MIC29371-12WU
Enable Fixed 1.7 mm MIC29371-12 PMIC -- Series TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
MIC29371-12WU Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 750mA. It has 1 Output outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 6 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is MIC29371-12. The component shown here is a typical PMIC - Power Management ICs component. It is important to note that this device has a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator type. It operates in the 160 uA Quiescent Current state. Among the -- Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models. The temperature should be below 125°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip.
MIC29371-12WU Features
370mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C