MIC29301-3.3WU-TR
Mfr.Part #
MIC29301-3.3WU-TR
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO263-5
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Output Current :
3A
Mount :
Surface Mount
Min Output Voltage :
3.3V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Length :
10.363 mm
Width :
8.7805 mm
Series :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Voltage - Input (Max) :
26V
Dropout Voltage :
370mV
Microchip
Base Product Number :
MIC29301
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Screening Level :
TS 16949
Technology :
Bipolar
Seated Height-Max :
4.902 mm
Supplier Device Package :
TO-263-5
Output Voltage1-Max :
3.366 V
RoHS :
Details
HTS Code :
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Output Voltage :
3.3V
PSRR :
Max Input Voltage :
26V
Number of Outputs :
1 Output
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Radiation Hardening :
No
Control Features :
Enable
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Output Configuration :
Positive
Output Current :
3 A
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Terminal Position :
Single
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Number of Terminals :
5
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Pitch :
1.702 mm
Quiescent Current :
35mA
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 3A
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Product :
Minimum Operating Temperature :
Min Input Voltage :
2.5V
Polarity :
Positive
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Voltage Range :
Reach Compliance Code :
Compliant
Pin Count :
4
Current - Output :
3A
Voltage - Output (Max) :
Line Regulation :
0.06 %
Base Part Number :
MIC29301-3.3
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Output Current1-Max :
3 A
Type :
High Current LDO Regulator
Maximum Operating Temperature :
Package / Case :
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Load Regulation :
0.2 %
Datasheets
MIC29301-3.3WU-TR
Microchip Technology MIC29301-3.3WU-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC29301-3.3WU-TR] Overview
[MIC29301-3.3WU-TR] Features
  • Highly efficient linear voltage regulation
  • Output voltage: 3.3V
  • Maximum output current: 3A