MIC29301-12BU
Mfr.Part #
MIC29301-12BU
Description
IC REG LINEAR 12V 3A TO263-5
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Pin Count :
4
Rochester Electronics LLC
Output Voltage :
12 V
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Output Current :
3 A
Dropout Voltage :
370 mV
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Number of Regulators :
1
Datasheets
MIC29301-12BU
Microchip Technology MIC29301-12BU
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC29301-12BU] Overview
Introducing the MIC29301-12BU from Microchip Technology, a robust and efficient linear voltage regulator designed to meet the demanding requirements of modern electronic circuits. This IC regulator offers a stable output voltage of 12V with a maximum current rating of 3A, ensuring reliable performance even in the most challenging applications.
MIC29301-12BU Features
  • Stable 12V Output Voltage
  • Maximum Output Current of 3A
  • Low Dropout Voltage: 500mV @ 3A
  • Wide Input Voltage Range: up to 26V