MIC29201-12BUTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC29201-12BUTR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
400 MA LOW-DROPOUT VOLTAGE REG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers
Output Type :
FIXED
Base Part Number :
MIC29201-12
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.75V @ 400mA
Voltage - Output (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
Current - Output :
400mA
Supplier Device Package :
TO-263-5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Current - Quiescent (Iq) :
300μA
Voltage - Input (Max) :
26V
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
MIC29201-12
Control Features :
Enable
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Published :
Current - Supply (Max) :
12mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Datasheets
MIC29201-12BUTR
Microchip Technology MIC29201-12BUTR
Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Microchip Technology MIC29201-12BUTR Overview
The MIC29201-12BUTR from Microchip Technology is a high-performance, 400 mA low-dropout voltage regulator, designed to deliver continuous precision and reliability. Ideal for advanced electronic systems, this linear voltage regulator ensures a steady operation with a minimal voltage drop, even under conditions of changing load and input voltages. Its robust design is tailored to meet stringent requirements, making the Voltage Regulators - Linear Regulator Controllers Microchip Technology MIC29201-12BUTR an essential component for power management solutions in complex circuits.