MIC22700YML-TR
Mfr.Part #
MIC22700YML-TR
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF®
Description
IC REG BUCK ADJUSTABLE 7A 24MLF
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Max Operating Temperature :
125°C
Frequency - Switching :
1MHz
HTS Code :
Product Type :
Hot Swap Voltage Controllers
Type :
Step Down
Switching Freq :
1200(KHz)
Height :
830μm
Package Shape :
Square
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
24
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Rad Hardened :
Length :
4mm
yes
Efficiency :
95 %
Max Output Voltage :
5.5V
Terminal Pitch :
0.5 mm
Published :
Operating Supply Voltage :
2.5, 5.5 V
Max Input Voltage :
5.5V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Pin Count :
24
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Switcher Configuration :
Buck
Additional Feature :
ALSO HAS OUTPUT VOLTAGE ADJUSTABLE DOWN TO 0.7V
Schedule B :
Output Voltage :
700mV
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.7V
Microchip
Number of Terminals :
Package Type :
QFN EP
Product Category :
Hot Swap Voltage Controllers
Input Voltage-Nom :
3.3 V
Supplier Device Package :
24-MLF® (4x4)
Base Part Number :
MIC22700
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Mount :
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Switching Frequency :
1 MHz
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Max) :
5.5V
Mounting :
Base Product Number :
MIC22700
Number of Functions :
1
Min Output Voltage :
700mV
Width :
4mm
Voltage - Input (Min) :
2.6V
Input Voltage (Min) :
2.6(V)
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad, 24-MLF®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature Classification :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Temperature Grade :
Automotive
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Output Current :
7 A
Output Current-Max :
14 A
Supplier Package :
VQFN
Terminal Position :
QUAD
Min Operating Temperature :
-40°C
DC to DC Converter Type :
Series :
JESD-609 Code :
e4
Screening Level :
Extended Industrial
Product :
Controllers and Switches
Terminal Form :
NO LEAD
Max Output Current :
7A
Seated Height-Max :
0.9 mm
Switching Regulator :
Current - Output :
7A
Switching Frequency-Max :
1200 kHz
Qualification Status :
Not Qualified
Load Regulation :
0.2%
JESD-30 Code :
S-XQCC-N24
Input Voltage :
Output Type :
Adjustable
Min Input Voltage :
2.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MIC22700YML-TR
Microchip Technology MIC22700YML-TR
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Microchip Technology MIC22700YML-TR] Overview
Introducing the MIC22700YML-TR, an innovative DC-DC switching regulator meticulously crafted by Microchip Technology. Designed to cater to the diverse needs of modern electronic circuits, this integrated circuit epitomizes efficiency, reliability, and versatility. With its adjustable buck configuration and robust 7A output capability, it stands as a cornerstone in power regulation, offering impeccable performance in a compact 24MLF package.
MIC22700YML-TR Features
  • Adjustable buck configuration
  • High efficiency with low quiescent current
  • Wide input voltage range
  • Robust 7A output capability