MIC2178-3.3BWM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC2178-3.3BWM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Output Current-Max :
6 A
Temperature Grade :
Industrial
Voltage - Output (Max) :
Current - Output :
2.5A
Width :
7.6 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Length :
12.878 mm
Terminal Pitch :
1.27 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Terminals :
20
Seated Height-Max :
2.616 mm
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Pin Count :
20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Output Configuration :
Positive
Topology :
Buck
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Max) :
16.5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Surface Mount :
yes
Output Type :
FIXED
Series :
Synchronous Rectifier :
No
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Frequency - Switching :
200kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switcher Configuration :
Buck
Switching Frequency-Max :
240 kHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Input Voltage-Nom :
7 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Base Part Number :
MIC2178
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Microchip Technology Inc
Function :
Step-Down
Control Mode :
CURRENT-MODE
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Base Product Number :
MIC2178
Package Shape :
RECTANGULAR
Datasheets
MIC2178-3.3BWM-TR
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Microchip Technology MIC2178-3.3BWM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TJ, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:MIC2178, Mounting Type:Surface Mount, MIC2178-3.3BWM-TR pinout, MIC2178-3.3BWM-TR datasheet PDF, MIC2178-3.3BWM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Microchip Technology MIC2178-3.3BWM-TR ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.