MHQ1005P6N8JT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHQ1005P6N8JT
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8NH 700MA 140MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100MHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
23
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q Factor :
23
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Shielding :
No
Inductance :
6.8nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Published :
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Series :
MHQ-P
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Multilayer
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
700mA
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Pbfree Code :
yes
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Current Rating :
700mA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Case Code (Metric) :
Height :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Depth :
500μm
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Datasheets
MHQ1005P6N8JT
TDK Corporation MHQ1005P6N8JT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD