MHQ1005P5N8CTD25
Mfr.Part #
MHQ1005P5N8CTD25
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Description
FIXED IND 5.8NH 700MA 130MOHM SM
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Ratings :
AEC-Q200
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 250 MHZ
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
4GHz
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Test Frequency :
100MHz
Tolerance :
±0.2nH
Current Rating :
700mA
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Inductance :
5.8nH
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Type :
Multilayer
Rated Current-Max :
0.7A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
23
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
MHQ-P
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MHQ1005P5N8CTD25
TDK Corporation MHQ1005P5N8CTD25
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD