MHQ1005P5N1CT000
Mfr.Part #
MHQ1005P5N1CT000
Description
FIXED IND 5.1NH 800MA 120MOHM SM
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Max DC Current :
800mA
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
HTS Code :
Test Frequency :
100MHz
Shielding :
Unshielded
Production (Last Updated: 1 month ago)
Termination :
SMD/SMT
0402 (1005 Metric)
Height :
500μm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
800mA
Inductance :
5.1nH
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Tolerance :
±0.2nH
Q Factor :
23
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Frequency - Self Resonant :
4.5GHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Multilayer
Weight :
652.039032μg
Datasheets
MHQ1005P5N1CT000
TDK Corporation MHQ1005P5N1CT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD