MHQ1005P3N1BT000
Mfr.Part #
MHQ1005P3N1BT000
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Description
FIXED IND 3.1NH 900MA 90MOHM SMD
Factory Lead Time :
10 Weeks
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
100MHz
Current Rating :
900mA
Inductance :
3.1nH
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Shielding :
Unshielded
Series :
MHQ-P
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Tolerance :
±0.1nH
Datasheets
MHQ1005P3N1BT000
TDK Corporation MHQ1005P3N1BT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD