MHQ1005P2N7CTD25
Mfr.Part #
MHQ1005P2N7CTD25
Description
FIXED IND 2.7NH 900MA 70MOHM SMD
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount
Number of Functions :
1
Tolerance :
±0.2nH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
23
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Inductance :
2.7nH
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
6.5GHz
Rated Current-Max :
0.9A
Current Rating :
900mA
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 250 MHZ
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Test Frequency :
100MHz
Datasheets
MHQ1005P2N7CTD25
TDK Corporation MHQ1005P2N7CTD25
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD