MHQ1005P2N4ST000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHQ1005P2N4ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.4NH 1A 60 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
2.4nH
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Current Rating :
1A
Published :
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Test Frequency :
100MHz
Frequency - Self Resonant :
6.5GHz
HTS Code :
Series :
MHQ-P
Type :
Multilayer
Tolerance :
±0.3nH
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Datasheets
MHQ1005P2N4ST000
TDK Corporation MHQ1005P2N4ST000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD