MHQ1005P2N0CT000
Mfr.Part #
MHQ1005P2N0CT000
Description
FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Test Frequency :
100MHz
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Surface Mount
Max DC Current :
1A
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±0.2nH
Weight :
652.039032μg
Mount :
Surface Mount
Height :
500μm
Pbfree Code :
yes
Q Factor :
23
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2013
Case Code (Imperial) :
0402
Inductance :
2nH
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
0402 (1005 Metric)
Case Code (Metric) :
Current Rating :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Datasheets
MHQ1005P2N0CT000
TDK Corporation MHQ1005P2N0CT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD