MHQ1005P1N2BT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHQ1005P1N2BT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2NH 1.2A 30 MOHM SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Frequency - Self Resonant :
13GHz
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Type :
Multilayer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
100MHz
ECCN Code :
EAR99
Series :
MHQ-P
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Inductance :
1.2nH
Tolerance :
±0.1nH
Published :
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Current Rating :
1.2A
Datasheets
MHQ1005P1N2BT000
TDK Corporation MHQ1005P1N2BT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD