MHQ1005P16NHTD25
Mfr.Part #
MHQ1005P16NHTD25
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Description
FIXED IND 16NH 260MA 800MOHM SMD
Frequency - Self Resonant :
2.3GHz
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Inductance :
16nH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Series :
MHQ-P
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
260mA
Ratings :
AEC-Q200
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.26A
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100MHz
Inductance Frequency - Test :
100MHz
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Published :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 250 MHZ
Tolerance :
±3%
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MHQ1005P16NHTD25
TDK Corporation MHQ1005P16NHTD25
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD