MHQ0402PSA4N2BT000
Mfr.Part #
MHQ0402PSA4N2BT000
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
FIXED IND 4.2NH 200MA 800MOHM SM
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Series :
MHQ-PSA
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Material - Core :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Size / Dimension :
0.017Lx0.009W 0.44mmx0.24mm
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
200mA
Inductance :
4.2nH
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±0.1nH
Datasheets
MHQ0402PSA4N2BT000
TDK Corporation MHQ0402PSA4N2BT000
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD