MHQ0402PSA2N4BT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHQ0402PSA2N4BT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.4NH 300MA 400MOHM SM
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Shielding :
Shielded
Inductance :
2.4nH
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Current Rating (Amps) :
300mA
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Series :
MHQ-PSA
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Type :
Multilayer
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ceramic
Published :
2013
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Tolerance :
±0.1nH
Size / Dimension :
0.017Lx0.009W 0.44mmx0.24mm
Datasheets
MHQ0402PSA2N4BT000
TDK Corporation MHQ0402PSA2N4BT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD