MHQ0402PSA1N1CT000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHQ0402PSA1N1CT000
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.1NH 500MA 150MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Inductance :
1.1nH
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Current Rating (Amps) :
500mA
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Published :
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Type :
Multilayer
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension :
0.017Lx0.009W 0.44mmx0.24mm
HTS Code :
Tolerance :
±0.2nH
Series :
MHQ-PSA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MHQ0402PSA1N1CT000
TDK Corporation MHQ0402PSA1N1CT000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD