MHE0503R33M-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHE0503R33M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
HIGH CURRENT LOW DCR POWER INDUC
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
Packaging :
Cut Tape
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) :
3.6mOhm Max
Material - Core :
Product Type :
Fixed Inductors
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
330 nH
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Series :
MHE
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Brand :
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
19.2 A
RoHS :
Details
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
26A
Package :
Digi-Reel?
Frequency - Self Resonant :
102MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Product Category :
Power Inductors - SMD
Datasheets
MHE0503R33M-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD