MHDAS2F016YDE10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MHDAS2F016YDE10
Manufacturer
Amphenol Socapex
Description
MICRO HDAS 16 FEMALE STRAIGHT PC
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Amphenol Socapex
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
16
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Features :
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Termination Style :
Solder
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Current Rating (Amps) :
Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Package :
Tray
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Amphenol
Series :
MHDAS
Base Product Number :
MHDAS2F
Termination Method :
Solder
Insulation Color :
Black
RoHS :
Details
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle
Product :
Connectors
Current Rating :
3 A
Contact Finish Thickness - Mating :
Body Orientation :
Straight
Mounting Type :
PCB Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Fastening Type :
Threaded
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Insulation Height :
0.213 (5.40mm)
Contact Shape :
Circular
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Applications :
Product Status :
Active
Type :
Board to Board
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Contact Gender :
Socket (Female)
Mated Stacking Heights :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Plating :
Gold
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Product Type :
Ingress Protection :
Brand :
Termination :
Mounting Angle :
Straight
Number of Contacts :
16
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Voltage Rating :
Datasheets
MHDAS2F016YDE10
Amphenol Socapex MHDAS2F016YDE10
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper PCB Mount - Liquid Crystal Polymer (LCP) 16 Positions Female Socket