MH4516-750Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MH4516-750Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1806 (4516 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 75 OHM 1806 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
HTS Code :
Series :
MH
Number of Lines :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
75Ohm
Shielding :
Unshielded
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e2
Test Frequency :
100MHz
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Rated Current :
3A
Height :
1.8034mm
Number of Functions :
1
Core Material :
Ferrite
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.063W 4.50mmx1.60mm
Length :
4.5mm
Max DC Current :
3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
25%
Mount :
Surface Mount
Impedance @ Frequency :
75Ohm @ 100MHz
Package / Case :
1806 (4516 Metric)
Construction :
Chip Bead
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) (Max) :
25mOhm
Case Code (Metric) :
Impedance :
75Ohm
Depth :
1.8mm
Base Part Number :
MH4516
Filter Type :
Power, Signal Line
Datasheets
MH4516-750Y
Bourns, Inc. MH4516-750Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN