MH2029-101Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MH2029-101Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0805 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Case Code (Imperial) :
Base Part Number :
MH2029
Pbfree Code :
yes
Filter Type :
Power, Signal Line
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
Height :
1.0922mm
Core Material :
Ferrite
Size / Dimension :
0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Lines :
1
Packing Method :
Tape and Reel
Test Frequency :
100MHz
Max DC Current :
2A
JESD-609 Code :
e3
Published :
Series :
MH
Construction :
Chip Bead
Impedance :
100Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current :
2A
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Depth :
1.4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
25%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) (Max) :
100MOhm
Impedance @ Frequency :
100Ohm @ 100MHz
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
MH2029-101Y
Bourns, Inc. MH2029-101Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN