MH10-38RK
Mfr.Part #
MH10-38RK
Manufacturer
3M
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8
Manufacturer :
3M
Product Category :
Ring Connectors
Series :
Scotchlok™
Wire Gauge :
10-12 AWG
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Length :
30.48mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Feature :
Brazed Seam
Material - Insulation :
Polyolefin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length - Overall :
1.200 30.48mm
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Material :
Copper, ETP
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type :
Circular
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Width - Outer Edges :
0.590 14.99mm
Color :
Yellow
Thickness :
0.040 1.02mm