MGS-1800-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MGS-1800-2500
Manufacturer
Aim Dynamics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MGS-1800-2500 IS A THREE-PHASE R
Manufacturer :
Aim Dynamics
Product Category :
Current Sensors
Package :
Box
Current - Sensing :
2500A
Sensor Type :
AC Single Phase/Three Phase
Response Time :
Package / Case :
Module
Series :
MGS
Number of Channels :
1
Voltage - Supply :
8V ~ 35VDC
Product Status :
Active
Output :
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Polarization :
Unidirectional
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Frequency :
40Hz ~ 3kHz
Accuracy :
±1%
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Supply (Max) :
Linearity :
For Measuring :
AC
Sensitivity :
Datasheets
MGS-1800-2500
Introducing Current Sensors Aim Dynamics MGS-1800-2500 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Module, Number of Channels:1, Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA, Operating Temperature:0°C ~ 70°C, Mounting Type:Chassis Mount, MGS-1800-2500 pinout, MGS-1800-2500 datasheet PDF, MGS-1800-2500 amp .Beyond Current Sensors Aim Dynamics MGS-1800-2500 ,we also offer CSDA1DA, CR9580-20, FG-R05-3A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Aim Dynamics MGS-1800-2500
MGS Series AC Single Phase/Three Phase Sensor 1-Channel Unidirectional 0°C ~ 70°C 8V ~ 35VDC 40Hz ~ 3kHz 2500A Accuracy-±1% Linearity--
MGS-1800-2500 Overview
MGS-1800-2500 Features
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: AC Single Phase/Three Phase
Supply Voltage: 8V ~ 35VDC
Frequency: 40Hz ~ 3kHz
Sensing Current: 2500A