MGN-2AM-AC120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MGN-2AM-AC120
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Resistance :
295Ohms
Contact Rating (Current) :
30A
Series :
MGN
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Power :
9.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-45°C
Switching Voltage :
600VAC 28VDC -Max
Coil Type :
Non Latching
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-45°C~80°C
Must Operate Voltage :
102VAC
Coil Voltage (AC) :
120V
Termination :
Screw
Published :
Coil Voltage :
120VAC
Throw Configuration :
DPST
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
80°C
Coil Current :
79mA