MG-50-B-9V-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG-50-B-9V-R
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
SENSOR 50 PSI 1/8 NPT 9V
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
Ratings :
Operating Pressure :
50 psi
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Size / Dimension :
0.248 L x 0.122 W (6.30mm x 3.10mm)
Amphenol
Port Size :
Male - 1/8 (3.18mm) NPT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Output Type :
Digital
Voltage - Supply :
9V
Failure Rate :
Tolerance :
±1%
Tradename :
MediaGauge
Output :
LCD Display
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Transducers
Brand :
Amphenol / SSI Technologies
RoHS :
Details
Product Type :
Pressure Sensors
Termination Style :
Product Category :
Industrial Pressure Sensors
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Subcategory :
Sensors
Composition :
Thin Film
Pressure Type :
Gauge
Height - Seated (Max) :
0.023 (0.58mm)
Applications :
Industrial Automation
Maximum Pressure :
150PSI (1034.21kPa)
Product Status :
Active
Accuracy :
0.25 %
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Resistance :
2.55 kOhms
Series :
Port Style :
Threaded
Power (Watts) :
6W
Datasheets
MG-50-B-9V-R
SSI Technologies, Inc. MG-50-B-9V-R
3504 Series Gauge Pressure Sensor Digital -55°C ~ 155°C 50 psi Threaded 0.25 % LCD Display 9V
MG-50-B-9V-R Overview
In order to make your life easier, a 2512 (6432 Metric) package includes this transducer. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -55°C ~ 155°C. Supply voltages as low as 9V work well with the transducers. Electronic components like this are packaged in Bulk packages.
MG-50-B-9V-R Features
Package / Case: 2512 (6432 Metric)
Operating Temperature: -55°C ~ 155°C
3504 series
Operating Pressure: 50 psi