MG-300-B-MD-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG-300-B-MD-R
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Module Box with Display
Datasheet
Download
Description
SENSOR 300 PSI 4-20 MA 1/8 NPT
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Output :
4 mA ~ 20 mA, LCD Display
Max Pressure :
900 PSI
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Package / Case :
Module Box with Display
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
7 Weeks
Applications :
Industrial Automation
Port Style :
Threaded
Supplier Device Package :
MediaGauge
Series :
MG-MD
Max Operating Temperature :
60°C
Min Operating Temperature :
-10°C
Voltage - Supply :
12V
Output Type :
Wheatstone Bridge
Maximum Pressure :
900PSI (6205.28kPa)
Port Size :
Male - 1/8 3.18mm NPT
Feature :
Temperature Compensated
Pressure Type :
Vented Gauge
Accuracy :
±0.25%
Datasheets
MG-300-B-MD-R
Introducing Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. MG-300-B-MD-R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:4 mA ~ 20 mA, LCD Display, Operating Temperature:-10°C~60°C, Package / Case:Module Box with Display, MG-300-B-MD-R pinout, MG-300-B-MD-R datasheet PDF, MG-300-B-MD-R amp .Beyond Pressure Sensors, Transducers - Industrial SSI Technologies, Inc. MG-300-B-MD-R ,we also offer 112CP3-6, P51-200-G-A-I36-20MA-000-000, M7139-200PG-500000, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MG-MD Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -10°C~60°C 300PSI (2068.43kPa) Threaded ±0.25% 4 mA ~ 20 mA, LCD Display 12V Temperature Compensated
MG-300-B-MD-R Overview
Transducers in Module Box with Display are included for convenience. For reliable performance, set the temperature of the transducers to -10°C~60°C. Supply voltages of 12V are suitable for the transducers. A maximum temperature of 60°C can be reached by the transducers. Neither the transducers nor their operating temperature can be lower than -10°C.
MG-300-B-MD-R Features
Package / Case: Module Box with Display
Operating Temperature: -10°C~60°C