MG-200-B-9V-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG-200-B-9V-R
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Package / Case
Module Box with Display
Datasheet
Download
Description
SENSOR 200 PSI 1/8 NPT 9V
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Max Pressure :
600 PSI
Series :
MG-9V
Accuracy :
±0.25%
Max Operating Temperature :
60°C
Package / Case :
Module Box with Display
Operating Pressure :
200PSI (1378.95kPa)
Maximum Pressure :
600PSI (4136.85kPa)
Output :
LCD Display
Voltage - Supply :
9V
Output Type :
Wheatstone Bridge
Port Style :
Threaded
Supplier Device Package :
MediaGauge
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Port Size :
Male - 1/8 3.18mm NPT
Pressure Type :
Vented Gauge
Min Operating Temperature :
-10°C
Feature :
Temperature Compensated
Applications :
Industrial Automation
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
MG-200-B-9V-R
SSI Technologies, Inc. MG-200-B-9V-R
MG-9V Series Vented Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -10°C~60°C 200PSI (1378.95kPa) Threaded ±0.25% LCD Display 9V Temperature Compensated
MG-200-B-9V-R Overview
As a convenience, this transducer is included in Module Box with Display. Temperature should be set at -10°C~60°C on transducers in order for them to work reliably. Obtaining a 9V supply voltage is not a problem for the transducers. It is possible for the transducers to operate at a maximum temperature of 60°C. Temperatures below -10°C are unacceptable for the transducers.
MG-200-B-9V-R Features
Package / Case: Module Box with Display
Operating Temperature: -10°C~60°C