MFR100FRE52-240R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR100FRE52-240R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
MFR
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Resistance :
240Ohm
Datasheets
MFR100FRE52-240R
YAGEO MFR100FRE52-240R
240Ohm, 1W, Metal Film,