MFR-50FRF526R8
Mfr.Part #
MFR-50FRF526R8
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
6.8Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
25 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MFR-50FRF526R8
YAGEO MFR-50FRF526R8
FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,