MFR-25FTF52-150R
Mfr.Part #
MFR-25FTF52-150R
Description
RES 150 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Lead Diameter :
0.55 mm
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Construction :
Cylindrical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Published :
Resistance :
150Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MFR-25FTF52-150R
YAGEO MFR-25FTF52-150R
FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,