MFR-25FBF52-200R
Mfr.Part #
MFR-25FBF52-200R
Description
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
200Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
Cylindrical
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Lead Diameter :
600 µm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Metal Film
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
MFR-25FBF52-200R
YAGEO MFR-25FBF52-200R
Through Hole FIXED RESISTOR, 200Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,