MFR-12FRF52-1R58
Mfr.Part #
MFR-12FRF52-1R58
Description
RES 1.58 OHM 1% 1/6W AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
167mW
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.45 mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Resistance :
1.58Ohm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Datasheets
MFR-12FRF52-1R58
YAGEO MFR-12FRF52-1R58
FIXED RESISTOR, 1.58Ohm, 0.167W 1/6W, Metal Film,