MFLA2010R1800FI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFLA2010R1800FI
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSE RES 3/4W .180 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
5 mm
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Series :
MFLA
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Product :
Current Sense Resistors
Product Status :
Active
Composition :
Metal Film
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Termination :
2 Terminal
Application :
Current Sense
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Current Sense Resistors
Tolerance :
±1%
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Subcategory :
Resistors
Package :
Digi-Reel?
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Metal/Thick Film
Type :
Metal Film Resistor
Resistance :
180 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.55 mm
Width :
2.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
MFLA2010R1800FI
Eaton-Electronics Division MFLA2010R1800FI
MFLA Series, Metal Film, 180 mOhms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C