MF300U12F2-BP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MF300U12F2-BP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
F2 Module
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 300A F2
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Phases :
1
Terminal Position :
UPPER
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 1200V
Output Current-Max :
300A
Current - Average Rectified (Io) :
300A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Package / Case :
F2 Module
Reverse Recovery Time :
150ns
Operating Temperature (Max) :
150°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200V
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
890W
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8V @ 300A
HTS Code :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2800A
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Reverse Current-Max :
5000μA
Datasheets
MF300U12F2-BP
Micro Commercial Components (MCC) MF300U12F2-BP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.8V @ 300A -40°C~150°C 5mA @ 1200V 2-Termination Bulk F2 Module Chassis Mount
MF300U12F2-BP Overview
As soon as the reverse current maximum has been reached, 5000μA is reached.Using the output current as an example, 300A is the maximum value.
MF300U12F2-BP Features
A maximum reverse current of 5000μA
300A is the maximum value