MF0207FTE52-1R43
Mfr.Part #
MF0207FTE52-1R43
Description
RES 1.43 OHM 1% 0.6W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.6W
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Voltage :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
1.43Ohm
Terminal Shape :
Wire
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Axial
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
MF0207FTE52-1R43
YAGEO MF0207FTE52-1R43
FIXED RESISTOR, 1.43Ohm, 0.6W, Metal Film,