MF0207FTE52-1R27
Mfr.Part #
MF0207FTE52-1R27
Description
RES 1.27 OHM 1% 0.6W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Power (Watts) :
0.6W
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.27Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.55 mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
MF0
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
MF0207FTE52-1R27
YAGEO MF0207FTE52-1R27
FIXED RESISTOR, 1.27Ohm, 0.6W, Metal Film,