MENB1060A1803Q01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MENB1060A1803Q01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 61W
Manufacturer :
Product Category :
Operating Temperature :
0°C~40°C
Region Utilized :
International
Cord Length :
59 1.50m
Polarity :
Positive
No Load Power Consumption :
500mW Max
Published :
Polarization :
Positive Center
Height :
32.512mm
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Applications :
Medical
Voltage - Output :
18V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Connector :
IEC 320-C18
Weight :
0.882lb 400.07g
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.28 H 108.0mmx67.7mmx32.5mm
Form :
Desktop (Class II)
Voltage - Input :
100V~240VAC
Efficiency :
Level V
Power (Watts) :
61W
Approval Agency :
CE, cURus
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Connector Type :
PLUG
Max Power Dissipation :
60W
Series :
MENB1060 (60W)
Max Output Current :
3.4A