MENB1060A1203Q01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MENB1060A1203Q01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer :
Product Category :
Height :
32.512mm
Size / Dimension :
4.25Lx2.67W x 1.28 H 108.0mmx67.7mmx32.5mm
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
0°C~40°C
Region Utilized :
International
Cord Length :
59 1.50m
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Applications :
Medical
Max Power Dissipation :
60W
Max Output Current :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Positive Center
Published :
Weight :
0.882lb 400.07g
Voltage - Input :
100V~240VAC
Power (Watts) :
60W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
No Load Power Consumption :
500mW Max
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output :
12V
Connector Type :
PLUG
Approval Agency :
CE, cURus
Series :
MENB1060 (60W)