MEK75-12DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MEK75-12DA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 75A TO240AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
TO-240AA
Mounting Style :
Screw Mounts
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Min Operating Temperature :
-40°C
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Reverse Recovery Time (trr) :
300ns
I(FSM) 60Hz :
1.3kA
Reverse Recovery Time-Max :
0.25 μs
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Manuf. code :
IXY
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1200 A
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
MEK
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
75A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.3kA
Forward voltage U(F) :
2.17V
Reach Compliance Code :
Compliant
Technology :
Si
Average Rectified Current :
75A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200 V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Max. operating temperature :
+150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Position :
UPPER
Forward voltage reference :
100A
Nominal current (details) :
2 x 75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.17V @ 100A
IXYS
Reverse leakage current I(r) :
2mA
RoHS :
Details
Configuration (diode) :
Array - 1 pair, common cathodes
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reverse Voltage :
1.2kV
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Pins :
3
Output Current-Max :
75 A
Diode Type :
Standard
Number of Phases :
1
Case Connection :
Isolated
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 1200V
Base Product Number :
MEK75
Number of Terminals :
3
Product Type :
Discrete Semiconductor Modules
Reverse leakage current I(r) reference :
1200V
Package / Case :
Forward current I(F) :
75A
Type :
MEK75-12DA
Series :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Subcategory :
Current - Average Rectified (Io) :
75A
Casing :
Maximum Operating Temperature :
Vf - Forward Voltage :
1.85 V
Element Configuration :
Common Cathode
Product :
Power Semiconductor Modules
JEDEC-95 Code :
Number of Elements :
2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Forward Voltage :
2.64V
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.2kA
Application :
FAST RECOVERY
Brand :
IXYS
Reverse Recovery Time :
300 ns
Enclosure :
Power Dissipation-Max :
280 W
Package Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, FREE WHEELING DIODE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package :
Bulk
Datasheets
MEK75-12DA
Littelfuse MEK75-12DA
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 75A 1.2kV-DC 2-Element TO-240AA Chassis Mount
MEK75-12DA Overview
This device will operate when the forward voltage is set to 2.64V.A maximum output voltage of 75 A can be supported.Due to residual stored charge, the forward current switches directions instantly, with a maximal reverse recovery time of 0.25 µs.
MEK75-12DA Features
2.64V forward voltage
a maximum output voltage of 75 A
MEK75-12DA Applications
There are a lot of IXYS
MEK75-12DA applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23