MEE75-12DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MEE75-12DA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 75A TO240AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Base Product Number :
MEE75
Factory Lead Time :
24 Weeks
Forward Voltage :
2.64V
Reverse Recovery Time :
300 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
75A
Number of Pins :
3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200 V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.3kA
Series :
MEE75
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
IXYS
Product :
Power Semiconductor Modules
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, FREE WHEELING DIODE
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Mounting Style :
Screw Mounts
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Lead Free :
Lead Free
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 1200V
Package / Case :
TO-240AA
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1200 A
Peak Reverse Current :
2mA
Diode Element Material :
SILICON
Package :
Bulk
Case Connection :
Isolated
RoHS :
Details
Reverse Voltage :
1.2kV
Vf - Forward Voltage :
1.85 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Application :
FAST RECOVERY
Average Rectified Current :
75A
Diode Type :
Standard
Surface Mount :
No
Product Type :
Technology :
Si
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
JEDEC-95 Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
IXYS
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.17V @ 100A
Type :
FRED Module
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
75A
Terminal Position :
UPPER
Configuration :
Bridge, 1-Phase
Radiation Hardening :
No
Number of Terminals :
3
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Phases :
1
Number of Elements :
2
Supplier Device Package :
Reverse Recovery Time (trr) :
300 ns
Base Part Number :
MEE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
75 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Chassis Mount, Screw
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reverse Recovery Time-Max :
0.25 μs
Power Dissipation-Max :
280 W
Datasheets
MEE75-12DA
Littelfuse MEE75-12DA
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 75A 1.2kV-DC 2-Element TO-240AA Chassis Mount
MEE75-12DA Overview
As long as the forward voltage is set to 2.64V, the device will operate.The maximum output voltage can be set to 75 A.There is a reverse voltage peak of 2mA on devices like this one.A forward current 0.25 µs instantaneously switches directions due to residual stored charge.
MEE75-12DA Features
2.64V forward voltage
a maximum output voltage of 75 A
a peak voltage of 2mA
a reverse voltage peak of 2mA
MEE75-12DA Applications
There are a lot of IXYS
MEE75-12DA applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23