MEB1-128PH019
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MEB1-128PH019
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN CARDEDGE MALE 128POS 0.020
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Edgeboard Connectors
Color :
Silver
Operating Temperature :
Pitch :
0.020 0.50mm
Card Thickness :
Mounting Type :
Material - Insulation :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Brand :
Base Product Number :
MEB1
Package :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Termination :
Contact Type :
Number of Positions/Bay/Row :
Product Category :
Micro TCA Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
128
Features :
Card Type :
Fits Female Edgecards
Flange Feature :
Product Type :
Micro TCA Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Read Out :
Dual
Published :
Subcategory :
Card Edge Connectors
Product Status :
Active
Series :
MEB
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Datasheets
MEB1-128PH019
Male Silver 0.020 0.50mm Copper Alloy 2 Rows Bulk -- Gold 128 Positions Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled