ME1014010201011
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ME1014010201011
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FML 140POS 0.024
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Number of Positions/Bay/Row :
28; 14; 28
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Positions :
140
Series :
Mini Cool Edge 0.60mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder
Pitch :
0.024 0.60mm
Contact Type :
Cantilever
Material - Insulation :
Thermoplastic
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Feature :
Board Guide, Board Lock
Read Out :
Dual
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~105°C