MDT275A03001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDT275A03001
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Reference Standard :
UL
Mount :
Surface Mount
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Reach Compliance Code :
Unknown
Reliability :
COMMERCIAL
Feature :
Board Lock, Keyed
Number of Positions :
67
Rated Current (Signal) :
0.5A
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
PCB Contact Row Spacing :
7.5438 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Read Out :
Dual
Pitch :
0.020 0.50mm
Number Of PCB Rows :
2
Gender :
FEMALE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
HTS Code :
Contact Pattern :
STAGGERED
Color :
Black
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Finish Thickness :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Body Length or Diameter :
0.866 inch
Contact Finish :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Total Number of Contacts :
75
Termination :
Solder
Contact Resistance :
55mOhm