MDO500-22N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MDO500-22N1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y1-CU
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2.2KV 560A Y1-CU
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2200V
Supplier Device Package :
Y1-CU
Product :
Power Semiconductor Modules
Diode Element Material :
SILICON
Maximum Operating Temperature :
+ 140 C
Average Rectified Current :
560A
Technology :
Si
Peak Non-Repetitive Surge Current :
16kA
Element Configuration :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
560A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Discrete Semiconductor Modules
Forward Voltage :
1.3V
Height :
52.2 mm
JESD-30 Code :
R-XUFM-X2
Factory Lead Time :
28 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Max Operating Temperature :
140°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2200 V
Base Product Number :
MDO500
Number of Terminals :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
Length :
92 mm
Number of Pins :
2
Reverse Voltage :
2.2kV
Product Category :
Discrete Semiconductor Modules
Series :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package / Case :
Width :
50 mm
Non-rep Pk Forward Current-Max :
15000 A
Type :
High Current Diode Modules
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Vf - Forward Voltage :
1.3 V
Output Current-Max :
560 A
Package :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Application :
GENERAL PURPOSE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30mA @ 2200V
Product Type :
Mounting Type :
Chassis Mount
IXYS
Brand :
IXYS
Mount :
Chassis Mount, Screw
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 1200A
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Style :
Screw Mounts
Max Reverse Voltage (DC) :
2.2kV
Case Connection :
Isolated
Product Status :
Active
Number of Phases :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
Base Part Number :
MD*500
Terminal Position :
UPPER
Published :
Capacitance @ Vr, F :
576pF @ 700V 1MHz
Datasheets
MDO500-22N1
Littelfuse MDO500-22N1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1200A 30mA @ 2200V Bulk Y1-CU Chassis Mount
MDO500-22N1 Overview
An acceptable reverse voltage would be 2.2kV.As a result, this device has a rectified current of 560A volts on average.Using the output current as an example, 560 A is the maximum value.
MDO500-22N1 Features
an average rectified current of 560A volts
560 A is the maximum value
MDO500-22N1 Applications
There are a lot of IXYS
MDO500-22N1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB