MDMA65P1200TG
Mfr.Part #
MDMA65P1200TG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 65A TO240AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Bulk
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Phases :
1
Package :
Bulk
Operating Temperature (Min) :
-40°C
IXYS Corporation
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Base Product Number :
MDMA65
Power Dissipation-Max :
250W
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
65A
Published :
Series :
Reverse Current-Max :
100μA
Output Current-Max :
65 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.18V @ 65A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1010A
Reach Compliance Code :
Compliant
Diode Type :
Standard
Number of Elements :
2
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Surface Mount :
No
Pin Count :
3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200 V
Application :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, UL RECOGNIZED
Product Status :
Active
Average Rectified Current :
65A
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Terminal Position :
UPPER
Mount :
Chassis Mount
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Package Shape :
RECTANGULAR
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
Datasheets
MDMA65P1200TG
Littelfuse MDMA65P1200TG
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 65A 1.2kV-DC 2-Element TO-240AA Chassis Mount
MDMA65P1200TG Overview
You should use a forward voltage of 100μA monitoring system, and you should never exceed the forward voltage.This device can support a maximum output voltage of 65 A.
MDMA65P1200TG Features
a forward voltage of 100μA
a forward voltage of 100μA
a maximum output voltage of 65 A
MDMA65P1200TG Applications
There are a lot of IXYS
MDMA65P1200TG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23