MDMA35P1600TG
Mfr.Part #
MDMA35P1600TG
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-240AA
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.6KV 35A TO240AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Surface Mount :
No
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
HTS Code :
Base Product Number :
MDMA35
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IXYS Corporation
Application :
GENERAL PURPOSE
Output Current-Max :
35 A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
JEDEC-95 Code :
TO-240AA
Diode Type :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.16V @ 35A
Pin Count :
3
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
35A
Number of Terminations :
3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 1600V
Package Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
LOW LEAKAGE CURRENT, UL RECOGNIZED
Reverse Current-Max :
40μA
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
35A
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature (Max) :
150°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
460A
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount
Diode Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
130W
Number of Terminals :
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Chassis Mount
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1600 V
Number of Phases :
1
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Datasheets
MDMA35P1600TG
Littelfuse MDMA35P1600TG
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 35A 1.6kV-DC 2-Element TO-240AA Chassis Mount
MDMA35P1600TG Overview
The forward voltage should always remain within 40μA and be monitored.An output voltage of 35 A is the maximum it can handle.
MDMA35P1600TG Features
a forward voltage of 40μA
a forward voltage of 40μA
a maximum output voltage of 35 A
MDMA35P1600TG Applications
There are a lot of IXYS
MDMA35P1600TG applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23